قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

سبک زندگی

آسیب شناسی خانواده – قسمت دهم

بازي‌هاي رايانه‌اي و ترويج خشونت

بازي‌هاي خشن مي‌توانند خشونت ايجاد كنند.خشونت، خشونت مي‌آورد،بنابراين بايد با توجه به سن و سال بچه‌ها و خصوصيات رشد آنها بازي‌هاي رايانه‌اي خاص توصيه شود.عوامل متعدد محيطي، فردي و خانوادگي در رشد جسمي، رواني و هوشي فرد تأثير دارد و يكي از اين عوامل بازي‌ها و برنامه‌هاي رايانه‌اي است.كاربرد درست، بجا، به اندازه و با هدايت در رابطه با سن و سال بچه‌ها مي‌تواند رشد مناسب را فراهم كند و اگر اين عوامل در كنار هم قرار نگيرند برنامه‌هاي رايانه‌اي به جاي مؤثر بودن آسيب‌رسان خواهند بود.بايد برنامه‌هاي رايانه‌اي بچه‌ها هدايت شده باشد،اين برنامه‌ها بايد توسط متخصصاني كه در تنظيم رشد كودك متخصص هستند توصيه شوند اما متأسفانه در جامعه ديده مي‌شود كه به ميزان زيادي بچه‌ها رها شده‌اند و هر برنامه‌اي حتي برنامه‌هاي بزرگسالان در اختيار آنان قرار مي‌گيرد كه اين مفيد نيست.

اگر برنامه‌هاي رايانه‌اي نابجا به كار برده شوند هم به سلامت جسمي و هم بر سلامت روحي اثر منفي مي‌گذارد. به طور مثال بازي‌هاي خشن مي‌توانند خشونت ايجاد كنند چرا كه خشونت، خشونت مي‌آورد و آموزش خشونت مي‌دهند.لذا بايد با توجه به سن و سال بچه‌ها و خصوصيات رشدي سني آنها بازي‌هاي رايانه‌اي خاصي توصيه شود.رشد متعادل بچه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه هم لطافت، هم ظرافت، هم عطوفت و هم دفاع از خود را براي بچه‌ها به ارمغان بياورد.متأسفانه گاهي والدين همه بازي‌هاي رايانه‌اي را به همراه برنامه‌هاي ديگر در اختيار بچه‌ها قرار مي‌دهند در حالي كه خودشان خارج از خانه هستند لذا بچه كاملاً آزاد است و مي‌تواند هر برنامه‌اي حتي برنامه‌هاي ضاله را ببيند. لذا توصيه مي‌شود برنامه‌هايي كه با سن بچه‌ها تناسبي ندارد از دسترس آنها دور نگه داشته شود.

لزوم آگاهي خانواده ها در برابر هجمه هاي فرهنگي

غرب به خوبي مي داند که به علت باور عميق ملت ايران به مسائل مذهبي و فرهنگي نمي توان به طريق مستقيم و به مانند گذشته اين باورها را مورد حمله قرار دهد.از اين رو سعي کرده است از طريق ساخت برنامه هايي به ظاهر جذاب اين عمل را صورت دهد.شبکه هايي مانند فارسي ۱ و من و تو نمادي از اين حمله غير مستقيم غرب به باورهاي مذهبي مردم محسوب مي شود.

در اين خصوص لازم است خانواده ها هشياري خود را حفظ کنند.

برخي از خانواده ها به رغم اعتقاداتي که دارند فريب اين شبکه ها را خورده و با توجيهاتي نادرست از جمله اينکه “مي توان به نکات مثبت اين برنامه ها توجه کرد و به نکات منفي آن بي توجه بود!”خود و فرزندانشان را وارد دام ساخته شده به دست غرب مي کنند.

در اين ميان الگوپذيري‌ بخشي از خانواده ها از غرب جاي بسي تاسف دارد .امروز در جهان غرب، اركان خانواده، درهم شكسته و نهادي به عنوان خانواده تقريبا از بين رفته يا درحال اضمحلال است، زيرا ماهيت فرهنگ و تمدن مادي غرب، انسان غربي را به اين نقطه وحشتناك رسانده است. در محيط زندگي غربي ها، صفا، صميميت، ايثار، صله رحم، رعايت حقوق والدين و امثال اين ارزش ها كه نطفه اش در نهاد اجتماعي خانواده بسته مي شود، به خاطر متلاشي شدن خانواده آسيب جدي ديده است.

بازار داغ اينترنت و سردي روز افزون کانون خانواده ها

اينترنت گفت و گوي اعضاي خانواده ها را به ۱۷ دقيقه در شبانه روز کاهش داده است

ميانگين گفت و گو در بين افراد خانواده در شبانه روز به کمتر از ۱۷ دقيقه رسيده است اين زمان براي ارتباط اعضاي يک خانواده زمان بسيار کمي است.

دکتر غلامرضا عليزاده، محقق اجتماعي با اعلام اين مطالب به گزارشگر ما درباره استفاده از اينترنت مي گويد: استفاده افراطي از اينترنت ارتباط افراد جامعه و خانواده را با يکديگر کاهش داده و از آن ها انسان هايي جزيره اي ساخته است.

وي درباره رفتار انسان هاي جزيره اي اظهار مي دارد: انسان هاي جزيره اي به دور از ارتباطات واقعي و غرق در دنياي مجازي هستند، لذا وارد چرخه ارتباطات اجتماعي و از طريق آن مشارکت و وفاق اجتماعي نمي شوند.

اين مدرس دانشگاه به تحقيقاتي در اين زمينه اشاره مي کند و مي گويد: در تهران و چند شهر بزرگ ديگر تحقيقاتي در مورد گفت و گو بين افراد خانواده انجام شد که نشان داد ميانگين گفت و گوهاي خانوادگي در شبانه روز کمتر از ۱۷ دقيقه است و بايد گفت اين ۱۷ دقيقه هم معمولا کمتر صرف گفت و گوهاي مهرورزانه و صميمي شده و بيشتر درباره کارهاي روزمره صحبت مي شود.

شبکه ماهواره اي و گسست خانواده ها

امروز به وضوح مشخص است که عمده برنامه هاي شبکه‌هاي فارسي زبان ماهواره اي در راستاي تضعيف بنيان‌هاي خانواده است.شايد در ابتدا اين شبکه ها به نوعي مخفيانه اهداف خويش را دنبال مي کردند اما امروز بسياري از شبکه‌هاي فارسي زبان ماهواره اي صراحتا پيوند هاي خانوادگي را زير سئوال مي برند و درصدند تا فرهنگ غربي فساد و فحشا و روابط آزاد را در ميان جامعه ما نهادينه سازند.
بي احترامي بين اعضاي خانواده، شکست حيا و شرم،
بي‌عفتي، ترويج خيانت و تقويت بي وفايي، نمايش زندگي هاي تجملاتي اشرافي و لوکس گرايي، رونق بازار چشم و هم چشمي،
بي‌اعتنايي به فرزندان در خانواده، رواج دروغگويي و تهمت، بي‌احترامي به يکديگر در خانواده ، مداخله در زندگي ديگران بخصوص همسايگان و تقويت بي ناموسي از اهداف برنامه و سريال هاي ماهواره اي است . بي غيرتي و بي تفاوتي در مقابل محارم، تبليغ کارهاي خارجي به منظور وابسته کردن بيشتر به بيگانگان، از خود بيگانه کردن مخاطبان و دور کردن از هويت و اصالت تماشاگران، تأکيد و توجه به نگهداري حيوانات در خانه از ديگر موضوعات مهمي است که به عنوان آموزه هاي مورد هدف اين شبکه هاي مخرب در خانواده‌ها است . طبق آمارهاي اعلام شده ۹۰ درصد از برنامه‌هاي پخش شده در كشورهاي آسيايي از ميان توليدات آمريكايي است.عنصر اساسي فيلم‌هاي نامناسب شبكه‌هاي ماهواره اي، خشونت، زدودن مذهب، ارتباط نادرست ميان زن و مرد و رواج عرفان‌هاي كاذب و دروغين است. با والدين افسرده آينده كودكان را تباه مي كنند

افسردگي والدين بر رفتارهاي اجتماعي دوران بزرگسالي كودكان تأثير بسزايي داشته و مي تواند آينده آنها را نابود كند.
به عقيده كارشناسان، افسردگي مادر در دوران كودكي فرزندش، بر رفتارهاي اجتماعي وي در دوران بزرگسالي تأثير دارد، اما در مورد پدران، نتايج تغيير روحيه و افسردگي آنها به سرعت روي كودكان مشخص مي شود و رشد رواني آنها را دچار اختلال مي كند.
پسراني كه پدرشان مبتلا به افسردگي هستند، دو برابر بيشتر از دختران در دوران پيش از مدرسه دچار اختلالات رفتاري و احساسي مي شوند، افسردگي در سنين پايين، علامت افسردگي در دوران بزرگسالي نيست، به همين دليل است كه توجه كمتري به آن مي شود، همچنين شناخت اين بيماري در كودكان، دشوارتر است.
والدين جوان در صورتي كه براي بار اول صاحب فرزند مي شوند، حتما از مشاوران خانواده جهت تثبيت روحي خود كمك بخواهند تا با حفظ بهداشت رواني خود، به كودكشان نيز بيشتر كمك كنند.
كودك افسرده علائم بزرگسالان را دارا نمي باشد، از اين رو افسردگي در كودكان مي تواند به صورت عصبانيت، تحريك پذيري و گاهي پرخاشگري خود را بروز دهد، به همين دليل گاهي اين اختلال، درست تشخيص داده نشده و يا با علائم دوران بلوغ اشتباه گرفته مي شود.
اختلال در خواب كودك يكي از مهمترين علائم افسردگي در كودكان و نوجوانان است، لذا با بروز افسردگي در بزرگسالان، مشكل كم خوابي و در كودكان و نوجوانان مشكل پرخوابي ايجاد مي شود، كودكان افسرده به بيداربودن رغبتي نشان نداده و تا نيمه هاي روز در خواب هستند.
افسردگي از اختلالات نسبتا شايع در سنين نوجواني و پيش از نوجواني است. دراين بيماري حتي ممكن است كه شادي و افسردگي با هم همراه باشند و اين امر باعث شود كه والدين در تشخيص بيماري با افسردگي روبه رو شوند.
افسردگي مادران باردار، عامل مهمي در ايجاد اختلال در رشد جنين است. زناني كه در دوران بارداري دچار افسردگي هستند، نه تنها به جنين خود آسيب مي رسانند، بلكه فرزندشان بعد از تولد نيز از رشد رواني و جسمي كندتري نسبت به ساير كودكان برخوردار خواهدشد.
احتمال بروز مشكلات رفتاري و ادراكي در كودكاني كه مادرشان دچار افسردگي است، ۵۰ درصد بيشتر از ديگران است، بروز افسردگي در دوران بارداري مي تواند در دوران پس از زايمان هم منجر به افسردگي شديد مادر شود و اين موضوع احتمال بروز مشكلات در فرزندان را افزايش مي دهد، همچنين افسردگي در دوران بارداري به تنهايي مي تواند احتمال بروز مشكلات در فرزندان را ۳۴درصد افزايش دهد.
مادراني كه در هنگام بارداري دچار افسردگي هستند، رفتارهاي خشونت آميز ۴برابر بيشتر، فرزندشان را در دوران نوجواني تهديد مي كند. اين كودكان همچنين با احتمال بيشتري نسبت به ديگر كودكان ممكن است دست به ارتكاب رفتارهاي ضداجتماعي زنند دف اطلاع از اخبار يا سرگرمي از آن استفاده مي‌كنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن