قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

سبک زندگی

آسیب شناسی خانواده – قسمت نهم

جاسوسها در حريم خانواده و
برداشتن حريم هدف سريال‌هاي ماهواره‌

امروز با پيشرفت و گسترش تكنولوژي، جاسوسي از مردم از محل زندگي و محيط هاي شخصي گرفته تا حريم اطلاعاتي آنها را نيز شامل مي شود. اطلاعات شخصي كه افراد در كامپيوترها و دستگاه هاي الكترونيكي خود دارند معمولا بيش از موارد ديگر به زندگي مهم تأثير و تأثر فضاي عمومي و خصوصي از سوي سودجوياني كه اهداف شوم دارند ناديده گرفته شده است. اين سودجويان مي توانند معتبرترين كمپاني هاي فن آوري اطلاعات در جهان باشند كه هميشه مورد اعتماد ما بوده اند.
كاركرد دوگانه فناوري
برخي افراد كه شايد بيشتر از يك بار هم با آن ها ملاقات نكرده اي، آن قدر صميمانه انسان را نصيحت مي كنند و سعي دارند افكار و عقايد خود را تحميل كنند كه براي لحظه اي شك مي كني كه طرف، غريبه باشد! علاوه بر اين ارزيابي و قضاوت كردن با يك نگاه نيز نوعي تجاوز به حريم افراد محسوب مي شود كه متأسفانه در هر جامعه اي ديده مي شود.

برداشتن حريم هدف سريال‌هاي ماهواره‌

القاي تفكر و انديشه غربي از جمله تأثيرات سريال‌هاي ماهواره‌اي بر فرهنگ خانواده‌هاي ايراني است.اين مسئله موجب فرهنگ‌پذيري از سوي بيگانگان مي‌شود كه عواقب خطرناكي را نيز به وجود خواهد آورد. دين اسلام پيروي از فرهنگ و انديشه بيگانگان را مورد مذمت قرار داده است.متأسفانه صدا و سيما، برنامه‌هايي پرمحتوا براي جذب مخاطبان ندارد و همين امر موجب شده است تا مردم به ديدن برنامه‌هاي ديگر كشورها علاقه پيدا كنند. سرگرم ‌كردن خانواد‌ه‌ها و اعتياد به تماشاي اين دسته از سريال‌ها از اهداف كوتاه‌مدت سريال‌هاي ماهواره‌اي به شمار مي‌رود.اختلال جنسي و عادي‌سازي ناهنجاري‌هاي اجتماعي از اهداف بلندمدت سريال‌هاي ماهواره‌اي است.در اين سريال‌ها سعي دارند به مخاطب بفهمانند كه روابط جنسي پنهان اصلاً مهم نيست.مقدس‌ترين نهاد در كشور ما نهاد “خانواده ” است.اين نهاد از صلابت و قدرت برخوردار است، از اين رو برخي از سريال‌هاي ماهواره‌اي، محور خانواده را مورد هدف قرار داده و تلاش مي‌كنند تا روابط بين فردي را متزلزل كرده و عدم اعتماد بين افراد خانواده را به وجود آورند.سازندگان سريال‌هاي ماهواره‌اي مي‌خواهند با رواج اختلال جنسي، نهاد خانواده را متلاشي كنند و از دست دادن نهاد خانواده منجر به از دست دادن سرمايه‌هاي اجتماعي مي‌شود.خدشه‌دار كردن حدود روابط محرم و نامحرم كه دين اسلام آن را تعيين كرده است، از برنامه‌هاي آينده سريال‌هاي ماهواره‌اي است.از بين بردن حريم ميان خواهر و برادر و حدود الهي از برنامه‌‌هاي آينده سريال‌هاي ماهواره‌اي است.مردم كشور ما داراي عواطف و احساسات بسيار هستند، دشمن نيز از اين خصلت پاك سوءاستفاده كرده و سعي دارد با ساخت برنامه‌ها و سريال‌هاي مختلف، احساسات بيننده را بر منطق آنها غالب كند.متأسفانه مردم كشور ما به دليل مطالعه كم، از قدرت تحليل و تجزيه كمتري برخوردار هستند و به همين دليل زود تحت‌ تأثير فرهنگ‌ ديگر كشورها قرار مي‌گيرند؛ صدا و سيما نيز بايد با ساخت برنامه‌هاي پرمحتوا قدرت تجزيه و تحليل مردم را بالا ببرد

 

– رسانه ها به ويژه ماهواره يکي از ابزار قوي جنگ نرم دشمن است که اگر هوشيار نباشيم ممکن است فرهنگ مان را مطابق با غربي ها تغيير دهد.

در دنياي امروزي رسانه ها مي توانند نقش کاملاً برجسته و به سزايي در شکل گيري هويت هاي فردي و اجتماعي انسان ها ايفا کنند؛ به گونه اي که در اکثر جنبه هاي زندگي از جمله شيوه سخن گفتن، لباس پوشيدن، مهندسي منزل و تظاهر به رفتارهاي خاص از رسانه ها الگو و رنگ و رو مي پذيرند.

 

امروزه راديو، تلويزيون، ماهواره و اينترنت صاحب اختيار خانه و خانواده ها شده اند که به جاي سرپرست خانوار و اعضاي خانواده تصميم مي گيرند و براي چگونه زيستن برنامه ريزي مي کنند.

 

در چنين شرايطي، موقعيت از آن کسي است که بتواند در چند و چون فناوري اطلاعات و ارتباطات بر تمامي بنگاه ها و نهادهاي اطلاع رساني پيشي بگيرد و بهره وري لازم را از رسانه ها داشته باشد.

 

براي بدست آوردن اين موقعيت، توجه به نسل جوان و تغيير ذائقه و تصرف در احساسات جوانان از هر نظر مهم است، از اين رو جوانان از اهداف عمده رسانه ها به شمار مي روند و به همين دليل همواره در تيررس امواج فشرده و متراکم و مؤثر رسانه ها قرار دارند؛ چرا که نقش پذيري جوانان از طريق رسانه ها به مراتب بيش از نقش پذيري ساير گروه هاي سني است و هويت يابي و هويت پذيري آنان از اين طريق سريع تر صورت مي گيرد.

 

اکنون استعمارگران جهاني مي کوشند تا با استفاده از قدرت رسانه ها انديشه ها و عقايد جوانان را به تصرف خود درآورند و بدون استفاده از قوه قهريه ارزش ها، اصول، عقايد، فرهنگ و هويت جوانان را تغيير دهند و بجاي آنها عقايد غربي و مورد نظر خود را جايگزين کنند يا به عبارتي مسيحيت را جايگزين دين اسلام کنند.

 

بنابر اين مسؤولان مربوطه مي بايست ضمن آگاه سازي مردم بويژه جوانان از مقاصد شوم و پليد دشمنان، ماهيت واقعي رسانه هاي غربي را افشا کنند و از تمامي ظرفيت ها بويژه رسانه ملي همواره در جهت تقويت و توسعه بنيه هاي ديني، اخلاقي، علمي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي افراد جامعه مخصوصاً کودکان، نوجوانان و جوانان که از الگوپذيري بالايي برخوردار هستند، مجاهدت کنند؛ چرا که هويت ديني نسل جوان را در برابر پديده هاي نوين که با اعتقادات و ريشه هاي هويتي آنها متفاوت است مقاوم و پايدار مي دارد و بايد کاري کنيم که جوانان ايراني الگويي براي ساير جوانان جهان باشد.

 

شبکه هاي ماهواره اي و رسانه هاي جهاني در اکثر محصولات جذاب و فريباي خود در پي تغيير هويت نسل جوان به واسطه تغيير ذائقه ها و سليقه ها، خواسته ها و آرزوها هستند.

 

ماهواره يک فن آوري جديد اجتماعي است که بين سال هاي ۷۱ و ۷۲ به ايران نفوذ کرده و چه بخواهيم و چه نخواهيم اين فناوري هم اکنون مرزهاي جغرافيايي را درنورديده و بايد بپذيريم که استفاده از ماهواره در کشور رو به رشد است و به آساني و بدون هيچ گونه مقاومتي در حريم خلوت و خصوصي خانواده ها جاي گرفته و ممکن است که فرهنگ مان را مطابق با غربي ها تغيير دهد؛ پس بايد از اين انديشه که حصارهايي بتوانند ما را از شر ماهواره ها محفوظ دارند بيرون شد و خانه را در دامنه آتشفشان بنا کرد و براي رو به رو شدن با واقعيت به اندازه کافي جرأت و شجاعت داشت.

 

آيا با جمع آوري ديش ها از پشت بام خانه ها کار درست مي شود که قطعاً اين کار سختي است؛ چرا که اندازه و ابعاد تجهيزات اين فناوري روز به روز کوچکتر و غيرقابل رؤيت و کشف مي شود.

 

از اينکه بگوييم استفاده از ماهواره غيرمجاز و يا مجاز است يا اينکه فلان دستگاه را در اين رابطه مقصر قلمداد کنيم کاري بيهوده و وقت تلف کردن است، ما بايستي به دنبال جايگزين هاي مناسب براي اين فناوري باشيم؛ چرا که همه مي کوشند تا با استفاده از تکنولوژي هاي روز به آخرين اطلاعات در زمينه هاي مختلف دست پيدا کنند.

 

دشمنان همواره براي تغيير اصول و عقايد ملت ها با نگاه به مقتضيات زمان از راه هاي مختلفي وارد شده اند و اينک از راه جنگ نرم وارد شده اند و يکي از ابزاهاي مهم و قوي اين جنگ رسانه ها هستند، به گونه اي که پيروزي در اين جنگ بدون حمايت رسانه ها و اهميت ندادن به مؤلفه هاي رواني و کارهاي رسانه اي امري مشکل و شايد غيرممکن باشد و ماهواره نيز يکي از ابزارهاي مهم اين جنگ است که رسانه هاي بيگانه با کمک آن وارد کارزار شده اند تا با استفاده از آن ذهن و قلب مردم را در اختيار بگيرند و روح آنها را به دنبال خود بکشانند.

 

دشمنان در جنگ نرم به کمک رسانه ها با بمباران تبليغاتي و سم پاشي عليه ايران در مورد مسائل مختلف ايران و ترکيب منافقانه حق و باطل و ايجاد فضاي غبارآلود به منظور عدم درک صحيح مسائل، مخاطبان خود را در ايران دچار شک و ترديد و ابهام مي کنند و آنها را بر سر دو راهي قرار مي دهنند که اگر از سوي رسانه هاي داخلي مطابق مواضع رهبر معظم انقلاب، آگاهي بخشي، تنوير افکار عمومي و شفاف سازي در مورد مسائل صورت نگيرد و هوشيارانه به وظيفه خود عمل نکنند، قطعاً امنيت جامعه خدشه دار خواهد شد.

 

دشمن در جنگ نرم با استفاده از ابزارهاي هنر، فرهنگ و به ويژه رسانه، شگردهاي جنگ رواني خود را پياده مي کند.

 

با تبيين و بازخواني سخنان امام خميني رحمة الله عليه و بيانات مقام عظماي ولايت و رهبري در مورد دشمن شناسي و اينکه چه مسائلي به نفع کشور و به ضرر دشمن است و يا بالعکس، مي توانيم در مقابله با جنگ نرم به سلامت عبور کنيم.

 

تماشاي برخي از برنامه هاي ماهواره اي مي تواند آسيب ها، معضلات، جرايم و جناياتي را به دنبال داشته که نمونه آن اينکه در مراکز مشاوره اي زوج هاي جواني را مشاهده مي کنيم که تحث تأثير قهرمانان و هنرپيشه هاي سريال هاي ماهواره اي در زندگي مشترک خود دچار مشکل شده اند و تصميم به جدايي گرفته اند.

 

هدف از تأسيس شبکه هايي چون فارسي وان که براي تأسيس و راه اندازي و تأمين برنامه هايش نيازمند سرمايه اي هنگفت است، فقط براي خبررساني يا پخش برنامه هاي علمي و مستند و يا نمايش سريال ها و داستان هاي جذاب نيست بلکه طراحان و کارگزاران و صاحب نظران اين گونه شبکه ها پس از جذب مخاطب مي کوشند تا در جوف اين برنامه ها و سريال ها برخي مسائل را با ظرافت تمام بگنجانند که با عقايد، فرهنگ و افکار عمومي و ارزش هاي اسلامي کشورمان مغايرت دارد تا به اهداف دراز مدت خود که جايگزيني الگوهاي غربي به جاي الگوهاي اسلامي در ايران و تبليغ دين مسيحت است، برسند.

 

آنها با بهره گيري از تجهيزات مدرن دريافت از ماهواره، سعي مي کنند برنامه هاي متنوع خود را در سينماهاي خانگي ديگر کشورها از جمله ايران به نمايش بگذارند تا از اين طريق که نرم ترين و کم مقاومت ترين راه نفوذ به خانواده است، اهداف خود را دنبال کنند که اين شبکه ها مي توانند چالشي جدي براي تلويزيون هر کشور باشند.

 

وقتي تماشاي برنامه هاي ماهواره اي جزئي از زندگي يک خانواده ايراني شود، شخصيت ها و قهرمانان داستان ها و رفتار و منش و فرهنگ موجود در سريال هاي ماهواره اي براي فرزندانمان الگو مي شود و اين همان چيزي است که مهندسان افکار و تئوري پردازان فرهنگي و سازندگان برنامه ها دنبال مي کنند که مخاطبان خود بويژه کودکان و نوجوانان را که چندين برابر بزرگ سالان قابليت پذيرش و تأثيرپذيري از برنامه هاي تلويزيوني را دارند، با ارزش هاي و تفکرات و شيوه هاي خود همراه، همگون و هدايت کنند و اين يعني استيلاي فرهنگي و گسترش تفکرات ضد اسلامي که از جمله اهداف دراز مدت دشمن و در رأس آنها آمريکا و صهيونيسم است.

 

به عنوان مثال شما به عروسک باربي نگاه کنيد و تحقيق کنيد با چه هدفي طراحي و با تبليغات گسترده عرضه شد، اين عروسک نماد و سمبل فرهنگ آمريکايي با ويژگي هاي تجمل گرايي، مدگرايي و مصرف گرايي است که تلاش مي کند به همراه خيل عظيم لوازم جانبي و يا انبوه سربازان خود نوع زندگي آمريکايي را به کودکان و نوجوانان جهان تحميل نمايد که مردان و زنان آينده را با فرهنگ و ارزش هاي خود تربيت کنند.

 

نوع پوشش و شکل و شمايل برخي از دختران را در جامعه خودمان ببينيد چقدر مشابه مدل عروسک ظريف اندام باربي است، خيلي از آنها فقط براي اينکه يک مدل آمريکايي است از آن تقليد نمي کنند بلکه يکي از علل مهم و الگو شدن باربي براي دختران ايجاد گرايش شديد در مردان به مدل باربي است، پس آنها مي خواهند قلب مردان را تسخير کنند.

 

ناگفته نماند که کمپاني متل با فروش انبوه عروسک باربي يکي از ثروتمندترين شرکت ها شد.

 

در غرب الگوگيري از باربي به حدي رايج است که خوانندگان و هنرپيشه هاي مشهور هاليوودي با صرف هزينه هاي سرسام آور و رفتن به زير تيغ جراحان توانا، خود را به شکل و شمايل باربي در مي آورند تا ذائقه هاي باربي پسند مردم را اشباع کنند و ما داريم مي بينيم که در سريال هاي خارجي هنرپيشه هاي معروف زن دنيا، اندام، مو، ابرو و آرايش متناسب با مدل باربي دارند و اينها همان سربازان باربي هستند که ما شاهد هنرنمايي آنها در سريال ها و برنامه هاي تبليغي ماهواره اي هستيم.

پيشنهادها:

۱- توجه ويژه به رفاه فردي و اجتماعي و امور و خواسته هاي جامعه.

۲- توجه به کانون خانواده؛ چرا که خانواده از ارکان و عوامل مهم در ايجاد، پيشگيري و درمان آسيب هاي اجتماعي به حساب مي آيد

۳- برگزاري کارگاه هاي آموزشي مهارت هاي زندگي براي خانواده ها به ويژه والدين.

۴- نظارت متعادل بر نظام اعتقادي فرزندان از سوي والدين و ارائه الگوي مناسب اسلامي به آنها و آشنا و سازگار نمودن آنها با مشکلات اجتماعي.

۵- ارتباط مسالمت آميز و دوستانه بين اعضاي خانواده و فراهم نمودن محيطي آرام و مهربانانه در خانه

۶- تأمين نيازهاي اوليه و ثانويه فرزندان؛ چرا که حتي غفلت از نيازهاي ثانويه از جمله عاطفي، ورزشي، اوقات فراغت و … آنها، فرزنداني آسيب پذير را وارد جامعه مي کند

۷- توجه به خواسته ها و اشتغال جوانان و تقويت روحيه خودباوري در آنها

۸- آموزش، آگاهي بخشي، دشمن شناسي، تقويت حس خودباوري، ارتقاء معنويت و اخلاق و عدالت و هويت بخشي ديني و ايراني به جامعه

۹- گسترش مکان هاي علمي، ورزشي و تفريحي و تسهيل در استفاده از آنها براي اقشار مختلف جامعه

۱۰- تشويق و ترغيب جامعه به سمت معنويت؛ چرا که هرچه جامعه به سمت معنويت پيش برود نفوذ دشمن هم کمتر خواهد بود

۱۱- ساخت برنامه ها و سريال هاي تلويزيوني با کيفيت بالا که بتوانند با سريال هاي خارجي رقابت کنند و همچنين ساخت برنامه هاي شاد و جذاب براي تمام سنين مختلف مطابق با الگوهاي اسلامي

۱۲- شناسايي آسيب ها و تهديدات برنامه هاي ماهواره اي و اطلاع رساني به خانواده ها.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن