قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

سبک زندگی

آسیب شناسی خانواده – قسمت هشتم

 خانواده در جلوگيري از آسيب هاي اجتماعی

خانواده در ساختار نظام اجتماعي تاثير شگرفي دارد و به حتم مي توان اين نهاد را شالوده و سنگ بناي هر جامعه اي دانست. خانواده محور تربيت نسل بعدي و محلي براي آرامش و سکنا يافتن افراد فعلي جامعه است. خانواده بزرگترين توليد کننده منابع انساني و همچنين بزرگترين مصرف کننده منابع توليدي هرجامعه است .
از اين روست که جامعه شناسان و مردم شناسان معتقدند براي تصحيح بسياري از روش ها و همچنين الگو ريزي درست ارزشي در جامعه مي بايست خانواده مبنا و محور قرار گيرد . با اين حال طي سال هاي اخير به وضوح ديده مي شود که خانواده هاي ايراني دچار برخي آسيب ها شده اند . افزايش طلاق ، گسترش بي بند و باري و فحشا ، بد پوششي، افزايش فاصله ميان والدين و فرزندان و … همه از جمله چالش هايي است که هم اکنون در پيش روي خانواده ايراني خودنمايي مي کنند . در اين بين شايد بتوان تهاجم فرهنگي و بدکارکردي مسئولان در خصوص خانواده را مهمترين دليل بروز چنين آسيب هايي دانست.

بررسي و پيمايش ارتباط مستقيم رابطه فيزيکي و رواني والدين علي الخصوص پدر با خانواده با موضوع تعديل و کاهش انحرافات و آسيب‌هاي اجتماعي خانواده و ساير اعضا از جمله نوجوانان را نشان مي دهد يعني حتي اگر رابطه فيزيکي پدر با فرزندان بيشتر باشد احتمال اينکه چنين فرزنداني دچار آسيب شوند و يا به انحراف کشيده شوند بسيار کم است و افرادي که غالبا دچار آسيب و انحراف مي ‌شوند در خانواده ارتباط کمتر روحي، رواني با والدين علي الخصوص دركنار ماهواره جدا از خانواده

ماهواره، يكي از رسانه هاي قدرتمند ارتباط جمعي به شمار مي آيد . اين ابزار، به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود، قادر است پيام‌هاي تصويري را به دورترين نقاط منتقل كند و تعداد بي‌شماري از افراد را در سراسر دنيا مورد خطاب قرار دهد. همچنان كه ماهواره مي‌تواند در هشيار كردن، اطلاع‌رساني و درحوزه پژوهش، سياست و … نقش مهمي داشته باشد؛ برنامه هاي تخريبي و نابهنجاري نيز دارد؛ تا جايي كه برخي از جامعه شناسان و كارشناسان فرهنگي را برآن داشته تا براي مصونيت جامعه انساني، بويژه نهاد خانواده چاره انديشي كنند. بدين ترتيب، تاثير برنامه‌هاي اين ابزار قدرتمند بر افكار عمومي و عملكرد آن را بويژه از نظر تربيتي و جامعه پذيري نبايد از نظر دور داشت.مصاديقي چون خيانت به همسر، افزايش سن ازدواج، بي تفاوتي به حريم خانواده و بي بند و باري فکري و فرهنگي به عنوان الگوهاي غلط برنامه هاي ماهواره اي مطرح هستند.چنين مسائلي حتي در جوامع غربي نيز به عنوان ناهنجاري وجود دارد و با اين روابط ناشايست برخورد مي شود و اين طور نيست که فکر کنيم در کشورهاي غربي چنين روابطي مورد پذيرش باشد.

کانون خانواده،تحت تاثير سريال هاي ماهواره اي

در شرايطي که زن و مرد بايد مايه آرامش يکديگر باشند ديوارهاي برخي از خانواده‌ها شيشه‌اي شده است و زن که بايد خود را براي همسرش بيارايد با چهره‌‌اي عجيب در سطح اجتماع و براي ساير مردان خودنمايي مي‌کند.طبق تأکيد آيات قرآن هيچ زني حق خودآرايي براي مرد نامحرم را ندارد.چند نفر از زنان جامعه به اين موضوع پايبند بوده و آن را رعايت مي‌کنند.
آيات قرآن به طور مکرر زنان را به رعايت حجاب و حيا ملزم مي‌کند.اگر تک تک زنان جامعه در هنگام خروج از منزل خود را موظف به رعايت حدود شرعي و حجاب کنند اين موضوع منجر به حفظ خانواده‌ از آسيب‌هاي بسيار مي‌شود.هم‌اکنون در سطح جهان وضعيتي پيش آمده است که ديوارهاي خانواده‌ها برداشته شده است و همه افراد در کنار هم زندگي مي‌کنند.اين موضوع به اين معناست که هم اکنون وضعيتي پيش آمده که زن و مرد متأهل خود را ملزم به پايبندي به خانواده نمي‌دانند و تعهد در حال رنگ باختن است.قرآن زن و مرد را مايه آرامش يکديگر مي‌داند اما زماني که مرد محبت خود را در بيرون از خانواده خرج مي‌کند ديگر به همسر خود که از صبح تا شب در خانه مشغول رسيدگي به فرزندان و امور منزل بوده نگاه محبت آميز نخواهد داشت و به طور دائم همسر خود را با مانکن‌هاي خياباني مقايسه مي‌کند.طلاق عاطفي که هم اکنون بر خانواده‌هاي بسياري سايه انداخته است حاصل رواج بدحجابي و حضور برخي از افراد با چهره‌هاي مانکن گونه به خيابان‌هاست در چنين شرايطي مرداني که نگاه خود را کنترل نمي‌کنند به طور دائم از همسر خود انتظار دارند که مشابه اين افراد باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن