قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

اعمالمسائل روز

اعمال ماه شعبان المعظم

اعمالی که به انجام آن‌ها در ماه شعبان توصیه ویژه‌ای شده است:

اعمال مشترک:

 • تصدق کند؛ در این ماه صدقه بدهد، گرچه نصف دانه خرمایی باشد، تا حق تعالی بدن او را بر آتش دوزخ حرام کند. از امام صادق (علیه السلام) روایت شده: که از وجود مبارک ایشان درباره فضیلت روزه رجب سوال کردند؟ فرمود: چرا از روزه شعبان غافل هستید؟ راوی عرض کرد: یابن رسول الله کسی که یک روز از شعبان را روزه بدارد، چه ثوابی دارد؟ فرمود به خدا سوگند بهشت پاداشن آن است، عرض کرد یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: صدقه و استغفار، هر که در ماه شعبان صدقه دهد حق تعالی آن را رشد و نمو دهد همان گونه که یکی از شما بچه شترش را رشد می‌دهد، تا آن که در قیامت، در حالی که به اندازه کوه احد شده‌باشد به صاحبش بازگردد.
 • استغفار در هر روز ماه شعبان؛ هر روز هفتاد مرتبه بگوید: “اَستَغفِرُاللهَ وَ اَسئَلُهُ الٌتَوبَةَ”.
 • استغفار دیگر در هر روز ماه شعبان؛ هر روز هفتاد مرتبه بگوید: “اَسْتَغْفِرُاللَّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَىُّ الْقَيُّومُ الرَّحْمنُ الرَّحيمُ بَديعُ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ مِنْ جَميعِ ظُلْمى وَ جُرْمى وَ اِسْرافى عَلى نَفْسى وَ اَتُوبُ اِلَيْهِ”. و در بعضی روایات «الْحَىُّ الْقَيُّومُ» پیش از «الرَّحْمنُ الرَّحيمُ» است و عمل به هر دو خوب است و از روایات استفاده می‌شود، که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است، و هر که در هر روز این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند، مانند این است که در ماه‌های دیگر هفتاد هزار مرتبه استغفار بجا آورد.
 • تلاوت قرآن در ماه رجب و شعبان و رمضان؛ علامه مجلسی در کتاب “زاد المَعاد” فرموده: از حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) روایت شده: حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر که در هر شب و هر روز ماه‌های رجب، شعبان و رمضان، هر یک از «حمد»، «آیة الکرسی»، «کافرون»، «توحید»، «فلق» و «ناس» را سه مرتبه قرائت کند و سه مرتبه بگوید: “سُبْحانَ الله، وَالحَمْدُ لله، وَلا اِلهَ اِلاَّ الله وَالله اَکبَرُ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ” و سه مرتبه بگوید: “ٱللَّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ” و سه مرتبه بگوید: “اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ” و چهارصد مرتبه بگوید: “أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ” خداوند تعالی گناهانش را بیامرزد، هر چند به عدد قطره‌های باران و برگ درختان و کف روی آب‌ها باشد.
 • تهلیل در ماه شعبان؛ در تمام این ماه هزار بار بگوید: “لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ لا نَعْبُدُ إِلا إِيَّاهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ” این ذکر پاداش بسیاری دارد، از جمله اینکه در نامه عملش عبادت هزار ساله بنویسند.
 • در فضیلت و اعمال ماه شعبان است؛ آگاه باش كه شعبان ماه بسيار شريفي است، و به سيد انبياء (صلّي الله عليه و آله) انتساب دارد، و آن حضرت همه اين ماه را روزه مي‌گرفت، و روزه آن را به ماه رمضان وصل مي كرد، و مي‌فرمود: شعبان ماه من است، هركه يك روز از اين ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مي شود. از امام صادق (عليه السلام) روايت شده: چون ماه شعبان مي‌رسيد حضرت زين العابدين (عليه السلام) اصحاب خود را جمع می‌كرد و مي‌فرمود: اي اصحاب من، مي‌دانيد اين چه ماهي است؟ اين ماه شعبان است، و حضرت رسول (صلّي الله عليه و آله) مي‌فرمود شعبان ماه من است، پس در اين ماه براي جلب محبّت پيامبر خود، و براي تقرّب به سوي پروردگار خويش، روزه بداريد، به خدايي كه جان علي بن الحسين (عليهما السّلام) به دست قدرت اوست، سوگند ياد مي‌كنم از پدرم حسين بن علي (عليهما السّلام) شنيدم كه فرمود:از امير المؤمنين (عليه السّلام) شنيدم: هر كه شعبان را براي محبّت پيامبر، و تقرّب جستن به سوي خدا روزه دارد، خدا او را دوست بدارد، و در روز قيامت به كرامتش نزديك كند، و بهشت را بر او واجب گرداند.
 • ذکر صلوات؛ در این ماه صلوات بسیار فرستد.
 • صلوات هر روز شعبان؛ در هر روز شعبان در وقت زوال (وقت ظهر شرعی) و در شب نیمه آن این صلوات را که از حضرت زین العابدین (علیه السلام) روایت شده بخواند.
 • مناجات ائمه (علیه السلام) در ماه شعبان؛ این مناجات را که از ابن خالویه روایت شده بخواند به گفته او این مناجات حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام و امامان پس از اوست، که در ماه شعبان می خواندند: مناجات شعبانیه
  این رازونیاز از مناجات هاى جلیل القدر أَئِمة (ع) بوده، و مشتمل بر مضامین بسیار بلندى است، و هرگاه که حضور قلبى باشد خواندن آن مناسب است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن