قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

اعمالمالتی مدیامسائل روزمکتوبات

اعمال ماه مبارک رجب المرجب

این الرجبیون

حلول ماه مبارک “رجب المرجب” ماهی را که به ماه خدا و ماه امیرالمومنین معروف شده است را تبریک عرض می‌نمائیم. این ماه به چند علت، دارای ارج و ارزش فراوانی است، و مسلمانان می توانند برای بهره مندی هر چه بهتر و بیشتر از ماه مبارک رمضان در این ماه و ماه شعبان خود را برای ماه مبارک رمضان که ماه ضیافت و مهمانی الهی است آماده کنند.

تقویم ایام ماه رجب:

 • اول رجب (جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷): ولادت امام محمد باقر (علیه السلام) در سال ۵۷ هجری. (طبق بعضی روایات)
 • سوم رجب (یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷): شهادت امام علی النقی الهادی (علیه السلام) در سال ۲۵۴ هجری.
 • دهم رجب (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷): ولادت امام محمد تقی (علیه السلام) در سال ۱۹۵ هجری. (طبق بعضی روایات)
 • سیزدهم رجب (چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷): ولادت امیرالمومنین علی ابن ابی طالب (علیه السلام) ۲۳ سال قبل از هجرت.
 • پانزدهم رجب (جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸): وفات حضرت زینب (سلام الله علیها) در سال ۶۲ هجری، تغییر قبله مسلمین از بیت المقدس به کعبه در سال ۲ هجری.
 • هجدهم رجب (دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸): وفات ابراهیم فرزند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در سال ۱۰ هجری.
 • بیست و چهارم رجب (یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸): فتح خیبر توسط حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) در سال ۷ هجری.
 • بیست و پنجم رجب (دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸): شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) در سال ۱۸۳ هجری.
 • بیست و ششم رجب (سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸): وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و پدر امیرالمومنین علی (علیه السلام) ۳ سال قبل از هجرت.
 • بیست و هفتم رجب (چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸): مبعث حضرت رسول اکرم (صلی الله و علیه و آله) ۱۳ سال قبل از هجرت.

اعمال مشترک ماه رجب:

این اعمال مخصوص روز معینی نیست بلکه در تمام ماه انجام می‌شود:

 1. در تمام ایام ماه رجب، این دعا که روایت شده امام زین العابدین (علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود:
  «یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ»
 2. دعایی را که از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است و حضرت در هر روز ماه رجب میخواندند:
  «خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَكَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِكَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُكَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ وَ حِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ عَادَتُكَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُكَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ»
 3. از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که در ماه رجب این دعا خوانده شود:
  «اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»
 4. از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده: هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:
  «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ»
  و آن را با صدقه به انجام رساند، حق تعالی پایان کارش را ختم ب رحمت و آمرزش کند، و هر که چهار صد مرتبه بگوید، ثواب شهادت صد شهید را برای او بنویسد.
 5. از نبی مکرم اسلام روایت است: کسی که در ماه رجب هزار مرتبه
  «لا إِلَهَ إِلا اللهُ»
  بگوید خداوند عز و جل برای او صد هزار کار نیک ثبت کند و برایش صد شهر در بهشت بنا کند.
 6. روایت شده، هر که در ماه رجب به هنگام صبح، هفتاد مرتبه، و در زمان پسین (شامگاه) هم هفتاد مرتبه بگوید:
  «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ»
  و چون به پایان رساند، دست‌ها را بلند کند و بگوید:
  «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ»
  پس اگر در ماه رجب از دنیا برود، خدا از او خشنود باشد و به برکت ماه رجب، آتش دوزخ با او تماس نگیرد.
 7. در جمیع این ماه هزار مرتبه بگوید:
  «أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ»
  تا خدای مهربان او را بیامرزد.
 8. سید بن طاووس در کتاب اقبال از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) برای خواندن سوره توحید (قل هو اللهُ اَحَد) در ماه رجب ه هزار مرتبه، یا هزار مرتبه، یا صد مرتبه، فضیلت بسیار نقل کرده، و نیز روایت کرده: هر که در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره توحید را بخواند، در قیامت برایش نوری پدید می‌آید که او را به بهشت راهنمایی کند.
 9. و نیز سیّد از پیامبر روایت کرده: هر که در روز جمعه ماه رجب بین نماز ظهر و عصر چهار رکعت نماز بخواند به این صورت که در هر رکعت یک بار سوره «حمد» و هفت بار «آیة الکُرسی»و پنج مرتبه «سوره توحید» سپس ده مرتبه بگوید:
  «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»
  حق تعالی برای او از روزی که این نماز را خوانده تا روزی که از دنیا برود برای هر روز هزار کار نیک بنویسد، و در عوض هر آیه‌ای که خوانده است شهری در بهشت از یاقوت سرخ، و به جای هر حرف، قصری در بهشت از گوهر سپید عطا کند، و برای او زنان زیباروی بهشتی را به همسری درآورد و از او خشنود گردد بی‌آنکه برایش خشمی به دنبال داشته باشد و در زمره عبادت‌کنندگان به شمار آید، و سرانجام او را به سعادت و آمرزش پایان دهد…
 10. سه روز از این ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا که روایت شده هر کس در یکی از ماه‌های حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالی برای او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.
 11. از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده است که: هر کس در یک شب از شب‌های ماه رجب ده رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت «حمد» و «کافرون» یک مرتبه و «توحید» سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.
 • انجام “عمره” در ماه رجب فضیلت فراوان دارد. طبق روایات اهل بیت “عمره” در ماه رجب فضیلتی هم ردیف (حج) تمتع دارد.
  در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده‌است:«اَفْضَلُ الْعُمْرَةِ، عُمْرَةُ رَجَب؛ با فضیلت ترین عمره، عمره در ماه رجب است.»

اعمال شب آرزوها لیلة الرّغائب:

اولین شب جمعه ماه رجب را “لیلة الرغائب” یا شب آرزوها می‌گویند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در روایتی که فضیلت ماه رجب را بیان می‌کرد، فرمودند:«از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را “لیلة الرغائب” نامیدند.»

آنگاه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) اعمالی را برای آن شب به این کیفیت بیان فرمود:« روز پنجشنبه اول ماه را روزه می‌گیری؛ چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشا ۱۲ رکعت نماز می‌گزاری (هر دو رکعت یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره “حمد” و سه مرتبه سوره “قدر” و ۱۲ مرتبه سوره “توحید” را می‌خوانی. پس از اتمام نماز ۷۰ مرتبه می‌گویی:
«أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ»
آنگاه به سجده می‌روی و ۷۰ بار می‌گویی:
«سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ»
سپس سر از سجده برمی‌داری و ۷۰ بار می‌گویی:
«رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ»
، بار دیگر نیز به سجده می‌روی و ۷۰ مرتبه می‌گویی:
«سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ»
آنگاه حاجت خود را می‌طلبی که انشالله برآورده خواهد شد.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در فضیلت این اعمال فرموده‌اند:«کسی که چنین نمازی را بخواند، خداوند همه گناهانش را بیامرزد…»

اعمال شب اول ماه رجب:

انجام اعمالی در این شب باارزش، مورد سفارش است؛

اولا: از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل شده‌است که به هنگام رویت هلال ماه رجب، این دعا را می‌خواند:
«اَللّهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالاَْمْنِ وَ الاْیمانِ، وَ السَّلامَةِ وَ الاِْسْلامِ، رَبّی وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ»
«خدایا این ماه را بر ما نو کن به امنیت و ایمان و سلامت و دین اسلام پروردگار من و پروردگار تو (ای ماه) خدای عز و جل است.»

و همچنین از آن حضرت نقل شده‌است که وقتی هلال ماه رجب را می‌دید، می‌فرمودند:
«اَللّهُمَّ بارِکْ لَنا فی رَجَب وَ شَعْبانَ، وَ بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَ اَعِنّا عَلَی الصِّیامِ وَ الْقِیامِ، وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ»
«خدایا برکت ده بر ما در ماه رجب و شعبان و ما را به ماه رمضان برسان و کمکمان ده برای گرفتن روزه و شب زنده‌داری و نگهداری زبان و پوشیدن چشم و بهره ما را از آن ماه تنها گرسنگی و تشنگی قرار مده.»

دوما: غسل کردن
مرحوم “سید بن طاووس” می‌گوید در کتب “عبادات” روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) یافتم که آن حضرت فرمود:« هر کس درک کند ماه رجب را و در اول، وسط و آخر آن، غسل کند همانند روزی که از مادر متولده شده، از گناهان خارج گردد (و پاک شود).»

سوما: زیارت امام حسین (صلی الله علیه و آله) در این شب فضیلت بسیار دارد.

چهارما: بعد از نماز مغرب، ۲۰ (هر دو رکعت یک سلام) و در هر رکعت یک بار سروه”حمد” و یک بار سوره “توحید” بخواند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در پاداش این عمل فرمود:«هر کس چنین کند، به خدا سوگند خودش، خانواده‌اش، مالش و فرزندانش محفوظ بمانند و از عذاب قبر پناه داده شود… و در قیامت به سرعت از صراط بگذرد.

پنجما: بعد از نماز عشاء، دو رکعت نماز به جا آورد، در رکعت اول “حمد” و “انشراح” را یک مرتبه و سوره “توحید” را سه مرتبه بخواند و در رکعت دوم، سوره های “حمد”، “انشراح”، “توحید” و «معوّذتین» (سوره های ناس و فلق) را یک بار بخواند و پس از سلام ۳۰ مرتبه بگوید:«لا اله الاّ الله» و ۳۰ مرتبه “صلوات” بفرستد.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:«کسی که این عمل را انجام دهد، خداوند گناهانش را می‌آمرزد و از گناه پاک می‌شود.»

ششما: ۳۰ رکعت نماز بخواند، (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت یک مرتبه “حمد” و یک مرتبه “کافرون” و سه مرتبه «توحید» را بخواند. در روایتی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:«هر مرد و زن مومنی چنین کند، خداوند تمام گناهان کوچک و بزرگ وی را می آمرزد و تا سال بعد، خداوند نامش را در فهرست “نمازگزاران” می‌نویسد و از نفاق پاک می‌شود.

هفتما: احیای شب اول ماه: “شیخ طوسی” در “مصباح المتهجّد” از امام صادق (علیه السلام) از جدش امیرالمومنین علی (علیه السلام) نقل کرده‎است که آن حضرت دوست داشت که در چهار شب از شب‌های سال، فارغ از هر چیز، به عبادت بپردازد شب اوّل ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان.

در حدیثی دیگر، از امام صادق (علیه السلام) نقل شده‌است که:«تا می‌توانی بر احیای شب‌های عید فطر، عید قربان، و … شب اول رجب مراقبت کن.»

هشتما: خواندن دعایی که از امام جواد (علیه السلام) نقل شده‌است که فرمود:«مستحب است انسان، در شب اول رجب، با این کلمات، دعا کند:
«اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِاَنَّکَ مَلیکٌ، وَاَنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّکَ ما تَشآءُ مِنْ أَمْر یَکُونَ»
«خدایا از تو خواهم بواسطه آن که تو فرمانروایی و تو بر هر چیز توانایی و تو هر کاری را بخواهی می شود.»
«اَللّهُمَّ اِنّی اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِیِّ الرَّحْمَةِ، صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ»
«خدایا من بسویت رو کنم بوسیله پیامبرت محمّد پیامبر رحمت درود تو بر او و آلش»
«یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّی اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَی اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّی لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتی»
«ای محمّد ای رسول خدا براستی من به تو رو آورده ام برای رفتن به درگاه خدا پروردگار من و تو تا بلکه بوسیله تو حاجت روا گردم…»

اعمال شب ۱۳ رجب:

امام صادق (علیه السلام) فرمود:«خداوند به این امت سه ماه ارزشمند عطا کرد که به امت های قبل نداده‌بود و آن ماه‌ها، رجب، شعبان و ماه رمضان است و سه شب نیز به این امت عنایت کرد که به امت های پیشین نداده‌بود و آن شب‌های سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه است و همچنین سه سوره (بافضیلت و پرمحتوا) به این امت عطا کرد که به امّت های سابق نداده‌بود و آن سوره های “یس”، “مُلک” و “توحید” است، از این رو هر کس که میان این سه فضیلت جمع کند، میان بهترین عطاهای این امّت جمع کرده‌است.»

از امام سوال شد:«چگونه می توان میان آنها جمع کرد؟»

فرمود:«در لیالی بیض (سه شب مزبور) در این سه ماه نماز بخواند؛ به این نحو که «در شب سیزدهم، دو رکعت نماز بگزارد و در هر رکعتی پس از سوره “حمد” این سه سوره (یس، ملک و توحید) را بخواند، و در شب چهاردهم، چهار رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعتی “حمد” و “یس” و “ملک” و “توحید” را بخواند و در شب پانزدهم، شش رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و همان سوره ها را در هر رکعت بخواند.»

امام در فضیلت این نماز‌ها فرمود:«هر کس چنین کند فضیلت این سه ماه را به دست آورده و خداوند همه گناهانش را جز شرک می آمرزد.»

اعمال روز ۱۳ رجب:

روز سیزدهم ماه رجب مصادف با ولادت امیرالمومنین علی (علیه السلام) است و اولین روز از ایام البیض است. روزه گرفتن در این روز، و دو روز بعد، ثواب فراوانی دارد و هر کس که بخواهد عمل «امّ داوود» را بجا آورد باید این روز را روزه بگیرد.

اعمال روز ۱۴ رجب:

روزه گرفتن در این روز پاداش فراوانی دارد. در روایتی از رسول خدا (صلی علیه و آله) می‌خوانیم:«هرکس که روز چهاردهم ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند پاداشی به وی عنایت کند که نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلبی خطور کرده باشد… .»

اعمال شب و روز ۱۵ رجب:

این شب، شب ارزشمندی است که چند عمل در آن وارد شده است.

 1. غسل کردن.
 2. احیای آن شب به عبادت که فضیلت بسیار دارد.
 3. زیارت امام حسین (علیه السلام) که زیارت آن حضرت در شب و روز نیمه رجب مورد تأکید قرار گرفته‎است.
 4. شش رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت با یک سلام) و در هر رکعتی “حمد” و “یس” و “ملک” و “توحید” را بخواند.
 5. بجا آوردن ۳۰ رکعت نماز، که در هر رکعت یک مرتبه “حمد” و ۱۰ مرتبه سوره “توحید” را بخواند، در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پاداش فراوانی برای این نماز ذکر شده است.
 6.  12 رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت یک بار “حمد” و یک بار سوره “توحید” را می‌خوانی و پس از پایان نمازها هر یک از سوره های “حمد”، “فلق”، “ناس”، “توحید” و “آیة الکرسی|” و همچنین سوره “قدر” را چهار مرتبه می‌خوانی و پس از آن، چهار مرتبه می گویی:«سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ لاَ اِلهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَکْبَر» ،سپس می گویی:«أللّهُ أللّهُ رَبِّی، لا أُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً، ما شاءَ اللهُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِیِّ الْعَظیمِ.»

اعمال روز ۱۵ رجب:

روز مبارکی که در آن چند عمل وارد شده است:

 1. غسل کردن.
 2. زیارت امام حسین (علیه اسلام)؛ در روایتی از محمد بن ابی نصر نقل شده است که از امام رضا (علیه السلام) سوال کردم:«در چه ماهی زیارت امام حسین (علیه السلام) بهتر است؟» فرمود:«در نیمه رجب و نیمه شعبان».
 3. بجا آوردن نماز جناب سلمان (همان گونه که در اعمال روز اوّل ماه رجب گذشت).

اعمال ام داوود:

از مهم ترین اعمال روز نیمه رجب، عمل “امّ داوود” است که به گفته علاّمه مجلسی:”شیخ صدوق”، “شیخ طوسی” و “سیّد بن طاووس” (رحمة الله علیه) به سندهای معتبر آن را نقل کرده اند. این عمل برای برآمدن حاجات و رفع اندوه و غم، حلّ مشکلات و دفع ظلم ستمگران بسیار مؤثر است. (و به گفته “علامه مجلسی”، در کتاب “زاد المعاد”، بارها تجربه شده است.)

متن دعای ام داوود

اعمال شب ۲۷ رجب:

شب مبعث از شب های مهم سال و بسیار ارزشمند است و اعمالی برای این شب نقل شده است:

 1. غسل کردن در این شب مستحب است.
 2. “شیخ طوسی” در کتاب “مصباح المتهجد” روایتی را از امام جواد (علیه السلام) نقل کرده است که آن حضرت فرمود:«در ماه رجب، شبی است که از تمام آنچه که خورشید بر آن می تابد بهتر است و آن شب، شب “بیست و هفتم” ماه رجب است که در صبح این شب، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به رسالت مبعوث گردید و از شیعیان ما هر کس در آن شب عملی را انجام دهد، پاداش آن به اندازه عمل ۶۰ سال خواهد بود.»

از آن حضرت سوال شد:«چه عملی در آن شب بهتر است؟»

 فرمود:«پس از نماز “عشا” وقتی که خوابیدی، پیش از نیمه شب، یا پس از نیمه آن از خواب برمی خیزی و ۱۲ رکعت نماز می خوانی، در هر رکعتی، سوره “حمد” و یک سوره از سوره های کوچک مفصّل را می خوانی. آنگاه در هر دو رکعتی که سلام نماز را دادی، می نشینی و هفت مرتبه سوره “حمد” و هفت مرتبه “معوّذتین” (سوره فلق و ناس) و سوره های “توحید” و “کافرون” و سوره “قدر” و “آیة الکرسی” را هر کدام هفت مرتبه می خوانی. آنگاه هر حاجتی که داری از خداوند طلب کن.»

۳٫ رکعت نماز است که نحوه آن در اعمال شب نیمه رجب، بیان شد.

۴٫ زیارت حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) در این شب، از افضل اعمال است. برای آن حضرت، در این شب سه زیارت نقل شده است.

اعمال روز ۲۷ رجب:

بیست و هفتم رجب، روز مبعث است که روز بسیار شریف و با ارزشی است.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) روز مبعث به عنوان شریف‌ترین اعیاد یاد شده است. در هر حال بزرگان برای این روز، اعمالی ذکر کرده اند:

 1. غسل کردن در این روز مستحب است.
 2. روزه. این روز در میان روزهای سال یکی از چهار روزی است که روزه گرفتن آن فضیلت بسیار دارد و پاداش فراوانی برای آن نقل شده است.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم:«هر کس در روز بیست و هفتم رجب روزه بگیرد، خداوند برای او پاداش روزه ۷۰ سال را می نویسد».

۳٫ زیاد صلوات فرستادن.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که:«در این روز روزه می‌گیری و بر محمد و آلش زیاد صلوات می‌فرستی.»

۴٫ زیارت رسول خدا و امیرالمومنین (علیهما السلام) است.

۵٫ ۱۲ رکعت نماز است.

از “ریّان بن صلت” نقل شده‌است که هنگامی که امام محمّد تقی (علیه السلام) در بغداد بود، روز نیمه رجب و روز بیست و هفتم رجب را روزه می‌گرفت و همه ملازمان و یاران آن حضرت نیز روزه گرفتند. آنگاه به ما فرمودند، ۱۲ رکعت نماز بجا آوریم (هر دو رکعت به یک سلام) که در هر رکعت، “حمد” و  “توحید” بخوانیم و هنگامی که نمازها به پایان رسید، هر یک از سوره های “حمد”، “توحید” و “معوّذتین” (فلق و ناس) را چهار مرتبه بخوانیم، آنگاه چهار مرتبه گفته شود:

«لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ اَکْبَرُ، وَسُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ، وَ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ;» و چهار مرتبه:

«اَللهُ اَللهُ رَبِّی لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً و چهار مرتبه:لا اُشْرِکُ بِرَبّی اَحَداً.»

۶٫ رکعت نماز دیگر:”شیخ طوسی”، از حسین بن روح (رحمه الله) روایت کرده است که در این روز ۱۲ رکعت نماز بجا می‌آوری و در هر رکعت حمد و هر سوره‌ای که خواستی می‌خوانی و پس از هر دو رکعت و سلام نماز، می‌خوانی:

«اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً، وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فی الْمُلْکِ، وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیٌّ مِنَ الذُّلِّ، وَکَبِّرْهُ تَکْبیراً، یا عُدَّتی فی مُدَّتی یا وَلیّی فی نِعْمَتی، یا غِیاثی فی رَغْبَتی، یا نَجاحی فی حاجَتی یاحافِظی فی غَیْبَتی، یاکافِیَّ (کافِیَ) فی وَحْدَتی، یااُنْسی فی وَحْشَتی اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتی فَلَکَ الْحَمْدُ، وَ اَنْتَ الْمُقیلُ عَثْرَتی فَلَکَ الْحَمْدُ وَاَنْتَ الْمُنْعِشُ صَرْعَتی فَلَکَ الْحَمْدُ، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاسْتُرْ عَوْرَتی، وَ آمِنْ رَوْعَتی، وَ اَقِلْنی عَثْرَتی، وَ اصْفَحْ عَنْ جُرْمی، وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتی فی اَصْحابِ الْجَنَّةِ، وَعْدَ الصِّدْقِ الَّذی کانُوا یُوعَدُونَ.»

وقتی که نماز و دعا پایان یافت، هر یک از سوره های “حمد”، “توحید”، “معوّذتین”، “کافرون”، “قدر” و آیة الکرسی را هفت مرتبه می‌خوانی. سپس هفت بار می‌گویی:

«لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ اَکْبَرُ، وَسُبْحانَ اللهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ»

و آنگاه هفت مرتبه می گویی:

«اَللهُ اَللهُ رَبِّی لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً.»

پس از آن، هرچه از خدا می خواهی طلب نما.

۷٫ دعایی است که وقتی امام موسی بن جعفر (علیه السلام) را در روز ۲۷ رجب سال ۱۷۹ هجری از مدینه به سوی بغداد حرکت دادند، آن را خواند:

«یا مَنْ اَمَرَ بِالْعَفْوِ وَالتَّجاوُزِ، وَضَمَّنَ نَفْسَهُ الْعَفْوَ وَالتَّجاوُزَ، یا مَنْ عَفی وَتَجاوَزَ، اُعْفُ عَنّی وَتَجاوَزْ یا کَریمُ، اَللّهُمَّ وَقَدْ اَکْدَی الطَّلَبُ، وَاَعْیَتِ الْحیلَةُ وَالْمَذْهَبُ، وَدَرَسَتِ الاْمالُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ اِلاَّ مِنْکَ، وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ …»

روز آخر ماه رجب:

در این روز، نماز جناب سلمان را بجا می‌آوری. همچنین روزه نیز در این روز پاداش فراوان دارد، امام رضا (علیه السلام) فرمود:«هر کس روز آخر ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند گناهانش را می آمرزد».

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن