قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

مهدویت

حضرت مهدی(عج) منتقم خون امام حسین(ع)

یکی از القاب حضرت مهدی(عج)منتقم است.درروایتی که از امام محمّدباقر(ع)نقل شده،وقتی از آن حضرت سؤال میکنندکه چرا فقط به آخرین حجّت الهی قائم گفته می شود؟آن حضرت در پاسخ میفرمایند: چون درآن ساعتی که دشمنان، جدّم امام حسین(ع)را به قتل رساندندفرشتگان باناراحتی درحالی که ناله سرداده بودندعرض کردند پروردگارا! آیا از کسانی که برگزیده و فرزند برگزیده تو را ناجوانمردانه شهید کردند درمیگذری؟درجواب آنها خداوند به آنان وحی فرستاد:ای فرشتگان من!سوگند به عزّت و جلالم از آنان انتقام خواهم گرفت هرچند بعداز مدّت زمان زیادی.آنگاه خداوندمتعال نور و شبح فرزندان امام حسین(ع)را به آنان نشان داد و پس ازاشاره به یکی از آنان که درحال قیام بود فرمود:با این قائم از دشمنان حسین(ع)انتقام خواهم گرفت.

درتفسیر آیه«وَمَنْ قُتِلَ مظلوماً فقد جَعَلْنا لِوَلیّه سلطاناً.هر کس مظلومانه کشته شود ما برای ولی او تسلطی بر ظالم قرار میدهیم» از امام صادق(ع)روایت شده است که:مراد از مظلوم در این آیه،حضرت امام حسین(ع) است که مظلوم کشته شد و منظور «جَعَلنا لِوَلیِّه سلطانا» امام مهدی(ع)است.

امام باقر(ع)نیز تصریح میکنند:ما اولیای دم امام حسین(ع)هستیم.هنگامی که قائم ماقیام کنند پیگیری خون امام حسین(ع)خواهد کرد.

دردعای ندبه نیز به این حقیقت با این تعبیر تصریح شده است:أینَ الطالِبُ بِدَمِ المَقتولِ بِکَربَلا.(کجاست آن عزیزی که پس از ظهورش خون شهیدمظلوم کربلا را از دشمنان بازپس خواهد گرفت.)

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن