قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

دسته‌بندی نشدهکوتاه و خواندنی

علت رفتن امام حسین(ع) به کربلا

#سوال:امام حسین(ع)به دعوت مردم کوفه عازم این شهر بودند پس چرابه کربلا رفتند،در حالی که کربلا تاکوفه فاصله‌ای ۸۰ کیلومتری دارد؟

#پاسخ:امام حسین(ع)بعدازآنکه کوفیان حضرت رادعوت کردندو بیش از ۱۲۰۰۰نامه فرستادند،مسلم بن عقیل رافرستادند تابررسی کنداگرکوفیان همانگونه که در نامه‌های خود نوشته‌اندهستند به نمایندگی ازآن وجود مقدس بااو بیعت کنندو چنانچه مسلم به امام(ع)خبر دهدکه کوفه آماده پذیرش قدوم آن حضرت است،حضرت به این شهر روان شود و همین هم شد.
با استقبال گسترده‌ای که ازمسلم به عمل آمد و بیعتی که با اوکردند و او هم به امام حسین(ع)نامه نوشت که به کوفه بشتابید،حضرت به قصد کوفه مکه را ترک نمود،اما وقتی که وارد منطقه عراق و نزدیک کوهی به نام ذوحُسُن شدند با قوای حربن‌یزید‌ریاحی که ۱۰۰۰ نفر بودند مواجه شدند.حر از سوی عبیدالله ‌لعنه‌الله دستورداشت که مانع ورودامام حسین(ع)به کوفه شود و اگرتوانست آن حضرت راهم دستگیرکند و نزد عبیدالله ببرد که با برخوردتند امام حسین(ع)مواجه شد وبا حضرت قرارگذاشت که حضرت راهی را پیش بگیرندکه نه به کوفه ختم شود و نه به مدینه باز گردند،همینطور مسیر را ادامه دهندتا ببینند چه پیش می‌آید و دستوربعدی برای حر چه خواهدبود.لذا مسیر تغییر پیداکرد. به این ترتیب حر نگذاشت امام حسین(ع)به سمت کوفه به حرکت خود ادامه دهند. لذا از منطقه کوفه دور شدند و در روز دوم محرم وقتی که به زمین کربلا رسیده بودند، نامه‌ای از سوی عبیدالله لعنه‌الله برای حر آمدکه در آن نوشته بود به محض رسیدن این دستور حسین(ع)را در همان جا فرود بیاور و او را از آب و آبادانی به دورنگهدار.لذا حر وقتی این دستور را دریافت کرد به امام(ع)عرض کردکه باید پیاده شوی! امام فرمود قرار ما این نبود و بنا بود به مسیر خود ادامه دهیم. حرگفت آن قرار تا قبل ازرسیدن چنین دستوری بود و الآن من چاره ای ندارم و بایدشمارا در همین جا فرود بیاورم و فرد حامل نامه را هم عبیدالله مأمور حسن اجرای دستورخود توسط من کرده است. بدین ترتیب بود که امام حسین(ع)به ناچار در سرزمین کربلا فرودآمد.

#پاسخ_به_سوالات
استاد دکتر محمدحسین #رجبی_دوانی

@rajabidavani

@safirkarbala_ir

Safirkarbala.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن