قرارگاه فرهنگی سفیر کربلا

کوتاه و خواندنیمکتوبات

معنای رمضان

رمضان در لغت از “رمضاء” به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد.[۱] چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک رمضان گفته‌اند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید:

انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛
ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.

بحارالانوار، ج ۵۵، ص ۳۴۱

رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را در آن حرام کرده است. [مگر جنبه دفاع داشته باشد]

در این ماه کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.[۲]

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می‎کند؛

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید:

ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است،[۱] هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.

۱٫ وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۶۲۸

این ماه، در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار و ماه سلوک روحی آنان است و مؤمنان با مقدمه سازی و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه‌های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت آماده می‌کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده‌داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه‌داری و… روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن